Kontury osoby

REUMATYZM JEST SCHORZENIEM TAJEMNICZYM, WCIĄŻ NIE JEST ZNANA DO KOŃCA JEGO PRZYCZYNA.

Nazwa reumatyzm obejmuje ponad 120 różnych jednostek chorobowych, w każdej mamy do czynienia ze stanem zapalnym kości i stawów.
Najbardziej znane choroby reumatyczne to: reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej gościec przewlekle postępujący), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, osteoporoza, toczeń rumieniowaty, choroby zwyrodnieniowe stawów.
Szczególnie często na choroby reumatyczne cierpią kobiety (9 spośród 10 chorych na RZS). Na chorobę reumatyczną jest się skazanym w zasadzie do końca życia, a postępujące zniszczenie stawów prowadzi do inwalidztwa uniemożliwiającego realizowanie się w pracy zawodowej.
Leczenie tych chorób to: podawanie leków, dieta, rehabilitacja-kinezyterapia, fizykoterapia, masaż, zabiegi chirurgiczne (endoprotezy).
W Polsce na choroby reumatyczne choruje już ponad 7 milionów ludzi, a w Europie ponad 100 milionów.

Oprócz leczenia farmakologicznego niezbędna jest kompleksowa rehabilitacja.
Jedną z dziedzin tej rehabilitacji jest hydroterapia.
Duże znaczenie w terapii chorób reumatycznych, zwłaszcza przewlekłych, zapalnych ma stosunek rodziny do chorego.
Rodzina powinna zaakceptować niesprawność chorego (szczególnie poranne sztywności stawów) i pomagać w prostych czynnościach życiowych.
Troska – rozsądna, uśmiech i dobre słowo to duży krok do sukcesu w terapii pacjenta.

Stowarzyszenie Chorych na Reumatyzm opiera swoją działalność na pracy społecznej władz statutowych (Zarządu), nie prowadzi działalności gospodarczej i utrzymuje się ze składek członkowskich, oraz darowizn od sponsorów.
Obecnie Stowarzyszenie liczy 200 członków.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe naszego konta.